From match highlights to business insights. Data is a game changer. IBM.
MELBOURNE WEATHER
° C | ° F
AOTV CATCH-UP VIDEO or highlights, videos and more...
  • 1
    Wednesday 9 January
  • 2
    Thursday 10 January
  • 3
    Friday 11 January
  • 4
    Saturday 12 January
  • 1
    Monday 14 January
  • 2
    Tuesday 15 January
  • 3
    Wednesday 16 January
  • 4
    Thursday 17 January
  • 5
    Friday 18 January
  • 6
    Saturday 19 January
  • 7
    Sunday 20 January
  • 8
    Monday 21 January
  • 9
    Tuesday 22 January
  • 10
    Wednesday 23 January
  • 11
    Thursday 24 January
  • 12
    Friday 25 January
  • 13
    Saturday 26 January
  • 14
    Sunday 27 January

Day 6: Saturday 19 January

Cancelled Matches 
Rod Laver Arena
11:00 AM
 Women's Singles - 3rd Round Complete
Victoria Azarenka (BLR) [1]
def.
Jamie Hampton (USA)
6-4 4-6 6-2
 Women's Singles - 3rd Round Complete
Serena Williams (USA) [3]
def.
Ayumi Morita (JPN)
6-1 6-3
 Men's Singles - 3rd Round Complete
Andy Murray (GBR) [3]
def.
Ricardas Berankis (LTU)
6-3 6-4 7-5
Rod Laver Arena
7:00 PM
 Men's Singles - 3rd Round Complete
Roger Federer (SUI) [2]
def.
Bernard Tomic (AUS)
6-4 7-6(5) 6-1
 Mixed Doubles - 1st Round Complete
Andrea Hlavackova (CZE) [7] /
  Daniele Bracciali (ITA) [7]
def.
Casey Dellacqua (AUS) /
  John-Patrick Smith (AUS)
7-6(3) 7-6(4)
Hisense Arena
11:00 AM
 Women's Singles - 3rd Round Complete
Maria Kirilenko (RUS) [14]
def.
Yanina Wickmayer (BEL) [20]
7-6(4) 6-3
 Men's Singles - 3rd Round Complete
Jeremy Chardy (FRA)
def.
Juan Martin Del Potro (ARG) [6]
6-3 6-3 6-7(3) 3-6 6-3
 Women's Singles - 3rd Round Complete
Caroline Wozniacki (DEN) [10]
def.
Lesia Tsurenko (UKR)
6-4 6-3
Hisense Arena
7:00 PM
Not Before:7:30 PM
 Men's Singles - 3rd Round
Complete
Gilles Simon (FRA) [14]
def.
Gael Monfils (FRA)
6-4 6-4 4-6 1-6 8-6
 Legends' Doubles Cancelled
Goran Ivanisevic (CRO) /
  Cedric Pioline (FRA)
v
Guy Forget (FRA) /
  Henri Leconte (FRA)
Margaret Court Arena
11:00 AM
 Legends' Doubles Complete
Todd Woodbridge (AUS) /
  Mark Woodforde (AUS)
def.
Mansour Bahrami (IRI) /
  Wayne Ferreira (RSA)
7-6(17) 6-4
Not Before:12:00 PM
 Women's Singles - 3rd Round
Complete
Elena Vesnina (RUS)
def.
Roberta Vinci (ITA) [16]
4-6 7-6(4) 6-4
 Men's Singles - 3rd Round Complete
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [7]
def.
Blaz Kavcic (SLO)
6-2 6-1 6-4
 Women's Doubles - 2nd Round Complete
Serena Williams (USA) [12] /
  Venus Williams (USA) [12]
def.
Vera Dushevina (RUS) /
  Olga Govortsova (BLR)
6-1 6-2
Margaret Court Arena
7:00 PM
 Women's Doubles - 2nd Round Complete
Cara Black (ZIM) /
  Anastasia Rodionova (AUS)
def.
Shuko Aoyama (JPN) /
  Irina Falconi (USA)
6-4 6-4
Show Court 2
11:00 AM
 Women's Singles - 3rd Round Complete
Svetlana Kuznetsova (RUS)
def.
Carla Suarez Navarro (ESP)
6-2 4-6 6-3
 Men's Singles - 3rd Round Complete
Andreas Seppi (ITA) [21]
def.
Marin Cilic (CRO) [12]
6-7(2) 6-3 2-6 6-4 6-2
 Women's Singles - 3rd Round Complete
Sloane Stephens (USA) [29]
def.
Laura Robson (GBR)
7-5 6-3
 Women's Singles - 3rd Round Complete
Bojana Jovanovski (SRB)
def.
Kimiko Date-Krumm (JPN)
6-2 7-6(3)
Show Court 3
11:00 AM
 Mixed Doubles - 1st Round Complete
Jarmila Gajdosova (AUS) /
  Matthew Ebden (AUS)
def.
Sabine Lisicki (GER) /
  Frederik Nielsen (DEN)
7-6(6) 6-3
Not Before:12:00 PM
 Men's Singles - 3rd Round
Complete
Richard Gasquet (FRA) [9]
def.
Ivan Dodig (CRO)
4-6 6-3 7-6(2) 6-0
 Women's Doubles - 2nd Round Complete
Varvara Lepchenko (USA) /
  Saisai Zheng (CHN)
def.
Julia Goerges (GER) /
  Samantha Stosur (AUS)
7-5 3-6 7-5
 Men's Singles - 3rd Round Complete
Milos Raonic (CAN) [13]
def.
Philipp Kohlschreiber (GER) [17]
7-6(4) 6-3 6-4
Court 5
11:00 AM
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Duck Hee Lee (KOR)
def.
Jacob Grills (AUS)
6-4 7-6(4)
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Akira Santillan (AUS)
def.
Mazen Osama (EGY)
6-1 6-2
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Olga Fridman (UKR)
def.
Naiktha Bains (AUS)
6-2 2-6 10-8
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Marc Polmans (AUS)
def.
Nicolas Jarry (CHI)
6-2 6-4
Not Before:5:30 PM
 Junior Girls' Singles - 1st Round
Complete
Alexandra Kiick (USA) [15]
def.
Deborah Chiesa (ITA)
6-3 6-4
Court 6
11:00 AM
 Men's Doubles - 2nd Round Complete
Simone Bolelli (ITA) /
  Fabio Fognini (ITA)
def.
Rohan Bopanna (IND) [12] /
  Rajeev Ram (USA) [12]
6-2 7-6(3)
 Men's Doubles - 2nd Round Complete
Mahesh Bhupathi (IND) [5] /
  Daniel Nestor (CAN) [5]
def.
Victor Hanescu (ROU) /
  Martin Klizan (SVK)
6-1 7-6(8)
 Men's Doubles - 2nd Round Complete
Kevin Anderson (RSA) /
  Jonathan Erlich (ISR)
def.
Matthew Barton (AUS) /
  John Millman (AUS)
6-1 6-7(5) 6-3
 Mixed Doubles - 1st Round Complete
Su-Wei Hsieh (TPE) /
  Rohan Bopanna (IND)
def.
Ashleigh Barty (AUS) /
  Jack Sock (USA)
6-3 6-3
Not Before:7:45 PM
 Women's Legends' Doubles
Complete
Iva Majoli (CRO) /
  Barbara Schett (AUT)
def.
Nicole Bradtke (AUS) /
  Rennae Stubbs (AUS)
7-5 6-1
Court 7
11:00 AM
 Men's Doubles - 2nd Round Complete
Thomaz Bellucci (BRA) /
  Benoit Paire (FRA)
def.
Alexander Peya (AUT) [9] /
  Bruno Soares (BRA) [9]
3-6 6-4 6-3
 Mixed Doubles - 1st Round Complete
Yaroslava Shvedova (KAZ) /
  Denis Istomin (UZB)
def.
Vania King (USA) /
  Marcelo Melo (BRA)
2-6 6-4 [10-7]
 Men's Doubles - 2nd Round Complete
David Marrero (ESP) [11] /
  Fernando Verdasco (ESP) [11]
def.
Tomasz Bednarek (POL) /
  Jerzy Janowicz (POL)
6-1 6-2
 Men's Doubles - 2nd Round Complete
Marcos Baghdatis (CYP) /
  Grigor Dimitrov (BUL)
def.
Max Mirnyi (BLR) [4] /
  Horia Tecau (ROU) [4]
3-6 6-3 6-2
Court 8
11:00 AM
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Matej Maruscak (SVK)
def.
Laslo Djere (SRB) [4]
6-4 6-7(7) 6-2
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Sara Tomic (AUS)
def.
Gabriela Pantuckova (CZE)
2-6 6-2 6-4
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Nikola Milojevic (SRB) [1]
def.
Jurence Zosimo Mendoza (PHI)
6-3 6-1
Court 10
11:00 AM
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Hannes Wagner (GER)
def.
Jakub Oravec (SVK)
6-3 7-6(2)
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Anett Kontaveit (EST) [10]
def.
Harriet Dart (GBR)
6-2 7-5
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Mackenzie McDonald (USA) [13]
def.
Duk-Young Kim (KOR)
3-6 6-0 6-1
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Fiona Ferro (FRA)
def.
Madrie Le Roux (RSA)
7-6(7) 3-6 6-4
Court 11
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Oleksandra Korashvili (UKR) [16]
def.
Nicoleta Dascalu (ROU)
6-2 7-5
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Antonia Lottner (GER) [4]
def.
Aliona Bolsova (MDA)
7-6(2) 6-7(4) 6-2
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Oliver Anderson (AUS)
def.
Brayden Schnur (CAN)
2-6 6-0 7-5
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Shilin Xu (CHN)
def.
Stefani Stojic (AUS)
4-6 6-2 9-7
Court 13
11:00 AM
 Men's Doubles - 2nd Round Complete
Robin Haase (NED) /
  Igor Sijsling (NED)
def.
Jonathan Marray (GBR) [16] /
  Andre Sa (BRA) [16]
6-4 7-6(5)
 Women's Doubles - 2nd Round Complete
Irina-Camelia Begu (ROU) [13] /
  Monica Niculescu (ROU) [13]
def.
Alexandra Panova (RUS) /
  Galina Voskoboeva (KAZ)
6-4 2-6 7-5
 Men's Doubles - 2nd Round Complete
Julien Benneteau (FRA) /
  Edouard Roger-Vasselin (FRA)
def.
Robert Lindstedt (SWE) [7] /
  Nenad Zimonjic (SRB) [7]
6-3 6-7(5) 7-6(5)
Not Before:5:45 PM
 Mixed Doubles - 1st Round
Complete
Elena Vesnina (RUS) [2] /
  Leander Paes (IND) [2]
def.
Sofia Arvidsson (SWE) /
  Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
6-7(8) 6-4 [10-7]
Court 15
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Ziyue Sun (CHN)
def.
Priscilla Hon (AUS)
4-6 6-1 6-0
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Natalia Vajdova (SVK)
def.
Lizette Cabrera (AUS)
6-2 6-2
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Ana Konjuh (CRO) [3]
def.
Ellen Perez (AUS)
6-3 6-4
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Borna Coric (CRO) [11]
def.
Martin Redlicki (USA)
6-2 6-4
Not Before:5:15 PM
 Junior Girls' Singles - 1st Round
Complete
Jamie Loeb (USA)
def.
Camilla Rosatello (ITA)
6-1 6-2
Court 19
11:00 AM
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Christian Garin (CHI) [9]
def.
Takashi Saito (JPN)
7-6(2) 6-2
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Yoshihito Nishioka (JPN) [14]
def.
Karen Khachanov (RUS)
6-4 6-2
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Mami Adachi (JPN)
def.
Bridget Liddell (NZL)
6-1 6-1
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Pak Long Yeung (HKG)
def.
Maxime Hamou (FRA)
6-1 6-0
Not Before:4:30 PM
 Junior Boys' Singles - 1st Round
Complete
Hyeon Chung (KOR) [6]
def.
Jake Delaney (AUS)
6-1 6-2
Court 20
11:00 AM
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Filippo Baldi (ITA) [8]
def.
Jay Andrijic (AUS)
6-4 6-2
Not Before:12:00 PM
 Mixed Doubles - 1st Round
Complete
Abigail Spears (USA) /
  Scott Lipsky (USA)
def.
Raquel Kops-Jones (USA) /
  Treat Conrad Huey (PHI)
6-3 3-6 [10-7]
 Women's Doubles - 2nd Round Complete
Nadia Petrova (RUS) [5] /
  Katarina Srebotnik (SLO) [5]
def.
Darija Jurak (CRO) /
  Katalin Marosi (HUN)
6-1 7-6(3)
 Women's Doubles - 2nd Round Complete
Jelena Jankovic (SRB) /
  Mirjana Lucic-Baroni (CRO)
def.
Anna-Lena Groenefeld (GER) [9] /
  Kveta Peschke (CZE) [9]
Walkover
Not Before:4:00 PM
 Junior Girls' Singles - 1st Round
Complete
Anna Danilina (KAZ) [7]
def.
Hikari Yamamoto (JPN)
6-2 7-5
Court 22
11:00 AM
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Paul Woerner (GER)
def.
Dominic Weidinger (AUT)
6-3 7-6(3)
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Barbora Krejcikova (CZE) [12]
def.
Kamonwan Buayam (THA)
6-0 6-4
 Junior Boys' Singles - 1st Round Complete
Lucas Miedler (AUT)
def.
Johan Sebastien Tatlot (FRA)
6-2 6-2
 Junior Girls' Singles - 1st Round Complete
Carol Zhao (CAN) [6]
def.
Brooke Rischbieth (AUS)
4-6 7-5 6-4

The AO schedule/format is provisional and subject to change if necessary without notice due to adverse weather conditions or other reasons. TA reserves the right to cancel, withdraw, postpone, relocate or reschedule players and or matches when necessary to protect the interests of players, patrons the AO and/or TA.

AOTV brought to you by Rolex
Latest News
Major Sponsor
Associate Sponsors
Technology