From match highlights to business insights. Data is a game changer. IBM.
MELBOURNE WEATHER
° C | ° F
AOTV CATCH-UP VIDEO or highlights, videos and more...
  • 1
    Wednesday 9 January
  • 2
    Thursday 10 January
  • 3
    Friday 11 January
  • 4
    Saturday 12 January
  • 1
    Monday 14 January
  • 2
    Tuesday 15 January
  • 3
    Wednesday 16 January
  • 4
    Thursday 17 January
  • 5
    Friday 18 January
  • 6
    Saturday 19 January
  • 7
    Sunday 20 January
  • 8
    Monday 21 January
  • 9
    Tuesday 22 January
  • 10
    Wednesday 23 January
  • 11
    Thursday 24 January
  • 12
    Friday 25 January
  • 13
    Saturday 26 January
  • 14
    Sunday 27 January

Day 11: Thursday 24 January

Revised - Court Change 
Rod Laver Arena
11:00 AM
 Men's Doubles - Semifinals Complete
Bob Bryan (USA) [1] /
  Mike Bryan (USA) [1]
def.
Simone Bolelli (ITA) /
  Fabio Fognini (ITA)
6-4 4-6 6-1
Not Before:1:30 PM
 Women's Singles - Semifinals
Complete
Na Li (CHN) [6]
def.
Maria Sharapova (RUS) [2]
6-2 6-2
 Women's Singles - Semifinals Complete
Victoria Azarenka (BLR) [1]
def.
Sloane Stephens (USA) [29]
6-1 6-4
Rod Laver Arena
7:30 PM
 Men's Singles - Semifinals Complete
Novak Djokovic (SRB) [1]
def.
David Ferrer (ESP) [4]
6-2 6-2 6-1
 Legends' Doubles Complete
Pat Cash (AUS) /
  Goran Ivanisevic (CRO)
def.
Guy Forget (FRA) /
  Henri Leconte (FRA)
7-6(6) 2-6 1-0(8)
Margaret Court Arena
11:00 AM
 Legends' Doubles Complete
Mansour Bahrami (IRI) /
  Wayne Ferreira (RSA)
def.
Wayne Arthurs (AUS) /
  Darren Cahill (AUS)
6-2 4-6 1-0(8)
 Men's Doubles - Semifinals Complete
Robin Haase (NED) /
  Igor Sijsling (NED)
def.
Marcel Granollers (ESP) [3] /
  Marc Lopez (ESP) [3]
7-5 6-4
Not Before:2:15 PM
 Mixed Doubles - Quarterfinals
Complete
Lucie Hradecka (CZE) /
  Frantisek Cermak (CZE)
def.
Sania Mirza (IND) [3] /
  Bob Bryan (USA) [3]
7-5 6-4
 Mixed Doubles - Quarterfinals Complete
Jarmila Gajdosova (AUS) /
  Matthew Ebden (AUS)
def.
Nadia Petrova (RUS) [5] /
  Mahesh Bhupathi (IND) [5]
6-3 3-6 [13-11]
Not Before:3:00 PM
 Women's Legends' Doubles
Complete
Martina Hingis (SUI) /
  Martina Navratilova (USA)
def.
Nicole Bradtke (AUS) /
  Rennae Stubbs (AUS)
6-3 7-6(0)
Show Court 2
11:00 AM
 Junior Boys' Singles - Quarterfinals Complete
Nick Kyrgios (AUS) [3]
def.
Wayne Montgomery (RSA) [7]
6-1 6-1
 Junior Boys' Singles - Quarterfinals Complete
Thanasi Kokkinakis (AUS)
def.
Gianluigi Quinzi (ITA) [2]
7-6(5) 2-6 8-6
 Junior Boys' Doubles - Semifinals Complete
Jay Andrijic (AUS) /
  Bradley Mousley (AUS)
def.
Enzo Couacaud (FRA) /
  Stefano Napolitano (ITA)
4-6 6-4 [10-4]
Show Court 3
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - Quarterfinals Complete
Anett Kontaveit (EST) [10]
def.
Antonia Lottner (GER) [4]
6-1 6-3
 Junior Boys' Singles - Quarterfinals Complete
Borna Coric (CRO) [11]
def.
Matej Maruscak (SVK)
6-3 6-2
 Junior Boys' Doubles - Semifinals Complete
Maximilian Marterer (GER) /
  Lucas Miedler (AUT)
def.
Hyeon Chung (KOR) /
  Duk-Young Kim (KOR)
6-3 6-2
Court 5
11:00 AM
 Quad Wheelchair Singles Complete
Nicholas Taylor (USA)
def.
Anders Hard (SWE)
3-6 6-4 6-1
 Men's Wheelchair Singles - Semifinals Complete
Shingo Kunieda (JPN) [2]
def.
Stefan Olsson (SWE)
6-0 6-2
 Women's Wheelchair Singles - Semifinals Complete
Aniek Van Koot (NED) [1]
def.
Marjolein Buis (NED)
1-6 7-6(6) 6-3
Not Before:5:00 PM
 Men's Wheelchair Doubles - Semifinals
Complete
Stefan Olsson (SWE) /
  Adam Kellerman (AUS)
def.
Ronald Vink (NED) [1] /
  Stephane Houdet (FRA) [1]
6-4 7-6(6)
Court 6
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - Quarterfinals Complete
Ana Konjuh (CRO) [3]
def.
Barbora Krejcikova (CZE) [12]
6-4 6-4
 Junior Girls' Singles - Quarterfinals Complete
Katerina Siniakova (CZE) [2]
def.
Jelena Ostapenko (LAT)
6-2 6-2
Not Before:2:00 PM
 Junior Girls' Doubles - Semifinals
Complete
Oleksandra Korashvili (UKR) [6] /
  Barbora Krejcikova (CZE) [6]
def.
Kamonwan Buayam (THA) /
  Ziyue Sun (CHN)
6-3 2-6 [10-7]
 Women's Wheelchair Singles - Semifinals Complete
Sabine Ellerbrock (GER) [2]
def.
Lucy Shuker (GBR)
7-6(1) 7-5
Not Before:6:30 PM
 Women's Wheelchair Doubles - Semifinals
Complete
Jiske Griffioen (NED) [1] /
  Aniek Van Koot (NED) [1]
def.
Kgothatso Montjane (RSA) /
  Daniela Di Toro (AUS)
6-0 1-6 7-5
Court 7
11:00 AM
 Quad Wheelchair Singles Complete
David Wagner (USA) [1]
def.
Andrew Lapthorne (GBR) [2]
7-5 1-6 6-4
 Men's Wheelchair Singles - Semifinals Complete
Stephane Houdet (FRA) [1]
def.
Ronald Vink (NED)
6-1 3-6 6-3
Not Before:3:30 PM
 Men's Wheelchair Doubles - Semifinals
Complete
Michael Jeremiasz (FRA) [2] /
  Shingo Kunieda (JPN) [2]
def.
Maikel Scheffers (NED) /
  Gustavo Fernandez (ARG)
6-3 6-2
Not Before:6:30 PM
 Women's Wheelchair Doubles - Semifinals
Complete
Lucy Shuker (GBR) [2] /
  Marjolein Buis (NED) [2]
def.
Sabine Ellerbrock (GER) /
  Sharon Walraven (NED)
7-5 6-3
Court 8
11:00 AM
 Junior Girls' Singles - Quarterfinals Complete
Elizaveta Kulichkova (RUS)
def.
Elise Mertens (BEL) [8]
6-4 7-5
 Junior Boys' Singles - Quarterfinals Complete
Filippo Baldi (ITA) [8]
def.
Nikola Milojevic (SRB) [1]
2-6 6-3 6-3
Not Before:2:30 PM
 Junior Girls' Doubles - Semifinals
Complete
Ana Konjuh (CRO) [1] /
  Carol Zhao (CAN) [1]
def.
Anna Danilina (KAZ) [5] /
  Elizaveta Kulichkova (RUS) [5]
4-6 7-6(5) [10-4]

The AO schedule/format is provisional and subject to change if necessary without notice due to adverse weather conditions or other reasons. TA reserves the right to cancel, withdraw, postpone, relocate or reschedule players and or matches when necessary to protect the interests of players, patrons the AO and/or TA.

AOTV brought to you by Rolex
Latest News
Major Sponsor
Associate Sponsors
Technology