From match highlights to business insights. Data is a game changer. IBM.
MELBOURNE WEATHER
° C | ° F
AOTV CATCH-UP VIDEO or highlights, videos and more...
  • 1
    Wednesday 9 January
  • 2
    Thursday 10 January
  • 3
    Friday 11 January
  • 4
    Saturday 12 January
  • 1
    Monday 14 January
  • 2
    Tuesday 15 January
  • 3
    Wednesday 16 January
  • 4
    Thursday 17 January
  • 5
    Friday 18 January
  • 6
    Saturday 19 January
  • 7
    Sunday 20 January
  • 8
    Monday 21 January
  • 9
    Tuesday 22 January
  • 10
    Wednesday 23 January
  • 11
    Thursday 24 January
  • 12
    Friday 25 January
  • 13
    Saturday 26 January
  • 14
    Sunday 27 January

Day 12: Friday 25 January

Revised - NB Time Added 
Rod Laver Arena
3:00 PM
 Mixed Doubles - Semifinals Complete
Jarmila Gajdosova (AUS) /
  Matthew Ebden (AUS)
def.
Yaroslava Shvedova (KAZ) /
  Denis Istomin (UZB)
7-5 7-6(5)
Not Before:4:00 PM
 Women's Doubles - Final
Complete
Sara Errani (ITA) [1] /
  Roberta Vinci (ITA) [1]
def.
Ashleigh Barty (AUS) /
  Casey Dellacqua (AUS)
6-2 3-6 6-2
Not Before:7:30 PM
 Men's Singles - Semifinals
Complete
Andy Murray (GBR) [3]
def.
Roger Federer (SUI) [2]
6-4 6-7(5) 6-3 6-7(2) 6-2
Margaret Court Arena
3:00 PM
 Junior Boys' Singles - Semifinals Complete
Nick Kyrgios (AUS) [3]
def.
Filippo Baldi (ITA) [8]
6-2 6-1
 Junior Boys' Singles - Semifinals Complete
Thanasi Kokkinakis (AUS)
def.
Borna Coric (CRO) [11]
6-3 6-2
 Mixed Doubles - Semifinals Complete
Lucie Hradecka (CZE) /
  Frantisek Cermak (CZE)
def.
Kveta Peschke (CZE) /
  Marcin Matkowski (POL)
3-6 7-5 [10-7]
Show Court 3
3:00 PM
 Junior Girls' Singles - Semifinals Complete
Ana Konjuh (CRO) [3]
def.
Elizaveta Kulichkova (RUS)
6-2 3-6 6-1
 Junior Girls' Singles - Semifinals Complete
Katerina Siniakova (CZE) [2]
def.
Anett Kontaveit (EST) [10]
6-2 6-3
 Junior Boys' Doubles - Final Complete
Jay Andrijic (AUS) /
  Bradley Mousley (AUS)
def.
Maximilian Marterer (GER) /
  Lucas Miedler (AUT)
6-3 7-6(3)
Court 6
3:00 PM
 Quad Wheelchair Singles Complete
David Wagner (USA) [1]
def.
Nicholas Taylor (USA)
6-1 6-0
 Men's Wheelchair Doubles - Final Complete
Michael Jeremiasz (FRA) [2] /
  Shingo Kunieda (JPN) [2]
def.
Stefan Olsson (SWE) /
  Adam Kellerman (AUS)
6-0 6-1
Not Before:6:15 PM
 Junior Girls' Doubles - Final
Complete
Ana Konjuh (CRO) [1] /
  Carol Zhao (CAN) [1]
def.
Oleksandra Korashvili (UKR) [6] /
  Barbora Krejcikova (CZE) [6]
5-7 6-4 [10-7]
Court 7
3:00 PM
 Quad Wheelchair Singles Complete
Andrew Lapthorne (GBR) [2]
def.
Anders Hard (SWE)
4-6 6-3 6-3
 Women's Wheelchair Doubles - Final Complete
Jiske Griffioen (NED) [1] /
  Aniek Van Koot (NED) [1]
def.
Lucy Shuker (GBR) [2] /
  Marjolein Buis (NED) [2]
6-4 6-3
Not Before:6:15 PM
 Quad Wheelchair Doubles - Final
Complete
David Wagner (USA) [1] /
  Nicholas Taylor (USA) [1]
def.
Andrew Lapthorne (GBR) [2] /
  Anders Hard (SWE) [2]
6-2 6-3

The AO schedule/format is provisional and subject to change if necessary without notice due to adverse weather conditions or other reasons. TA reserves the right to cancel, withdraw, postpone, relocate or reschedule players and or matches when necessary to protect the interests of players, patrons the AO and/or TA.

AOTV brought to you by Rolex
Latest News
Major Sponsor
Associate Sponsors
Technology