From match highlights to business insights. Data is a game changer. IBM.
MELBOURNE WEATHER
° C | ° F
AOTV CATCH-UP VIDEO or highlights, videos and more...
  • 1
    Wednesday 9 January
  • 2
    Thursday 10 January
  • 3
    Friday 11 January
  • 4
    Saturday 12 January
  • 1
    Monday 14 January
  • 2
    Tuesday 15 January
  • 3
    Wednesday 16 January
  • 4
    Thursday 17 January
  • 5
    Friday 18 January
  • 6
    Saturday 19 January
  • 7
    Sunday 20 January
  • 8
    Monday 21 January
  • 9
    Tuesday 22 January
  • 10
    Wednesday 23 January
  • 11
    Thursday 24 January
  • 12
    Friday 25 January
  • 13
    Saturday 26 January
  • 14
    Sunday 27 January

Qualifying Day 3: Friday 11 January

 
Show Court 3
10:00 AM
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Tim Smyczek (USA) [11]
def.
Matthew Barton (AUS)
3-6 6-4 6-1
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Donald Young (USA)
def.
James Blake (USA) [9]
7-5 6-4
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Arina Rodionova (AUS)
def.
Arantxa Parra Santonja (ESP)
6-3 1-6 6-3
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Julian Reister (GER)
def.
Matt Reid (AUS)
7-6(2) 6-4
Court 5
10:00 AM
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Marta Sirotkina (RUS)
def.
Claire Feuerstein (FRA) [16]
6-2 7-6(5)
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Rajeev Ram (USA) [15]
def.
Jonathan Eysseric (FRA)
6-7(7) 6-1 6-3
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Karin Knapp (ITA) [8]
def.
Corinna Dentoni (ITA)
6-0 7-5
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Valeria Solovieva (RUS)
def.
Qiang Wang (CHN)
6-2 6-2
Court 6
10:00 AM
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Cedrik-Marcel Stebe (GER)
def.
Adam Feeney (AUS)
7-5 6-4
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Akgul Amanmuradova (UZB)
def.
Monique Adamczak (AUS)
6-2 6-3
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Maria Joao Koehler (POR) [13]
def.
Tammi Patterson (AUS)
6-3 6-4
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Valeria Savinykh (RUS)
def.
Anastasia Rodionova (AUS) [19]
7-6(5) 4-6 6-2
Court 7
10:00 AM
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Arnau Brugues-Davi (ESP)
def.
Tsung-Hua Yang (TPE)
7-5 4-6 6-3
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Marco Chiudinelli (SUI) [25]
def.
Damir Dzumhur (BIH)
3-6 6-2 6-1
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Greta Arn (HUN) [3]
def.
Yuliya Beygelzimer (UKR)
6-1 6-2
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Alex Bogomolov Jr. (RUS) [12]
def.
Tennys Sandgren (USA)
7-6(7) 6-3
Court 8
10:00 AM
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Vera Dushevina (RUS)
def.
Grace Min (USA)
6-2 6-4
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Jamie Baker (GBR)
def.
Matteo Viola (ITA) [19]
3-6 6-2 6-4
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Alison Riske (USA)
def.
Maria Elena Camerin (ITA)
6-3 6-4
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
James Ward (GBR)
def.
Mischa Zverev (GER)
6-7(1) 6-4 6-4
Court 10
10:00 AM
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Vesna Dolonc (SRB) [6]
def.
Erika Sema (JPN)
6-1 6-3
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Jan Mertl (CZE)
def.
Dusan Lajovic (SRB)
6-1 6-7(5) 6-4
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Chanel Simmonds (RSA)
def.
Maria Sanchez (USA) [12]
6-4 6-4
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Yung-Jan Chan (TPE) [5]
def.
Irina Falconi (USA)
6-1 6-2
Court 11
10:00 AM
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Tatjana Malek (GER) [4]
def.
Nicole Gibbs (USA)
0-6 6-4 6-3
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Estrella Cabeza Candela (ESP) [7]
def.
Olga Savchuk (UKR)
6-4 6-3
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Tereza Mrdeza (CRO)
def.
Julia Glushko (ISR)
0-6 6-4 6-3
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Michael Yani (USA)
def.
Ti Chen (TPE)
6-2 7-5
Court 13
10:00 AM
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Stephanie Dubois (CAN) [18]
def.
Mervana Jugic-Salkic (BIH)
6-0 6-4
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Daria Gavrilova (RUS)
def.
Eugenie Bouchard (CAN) [24]
7-6(7) 7-6(6)
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Denys Molchanov (UKR)
def.
Marc Gicquel (FRA) [20]
6-4 3-6 6-3
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Lesia Tsurenko (UKR) [1]
def.
Maryna Zanevska (UKR)
6-3 6-4
Court 14
10:00 AM
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Luksika Kumkhum (THA)
def.
Kurumi Nara (JPN)
6-1 5-7 6-3
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Daniel Munoz-De La Nava (ESP)
def.
Maxime Teixeira (FRA)
6-2 6-2
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Michelle Larcher De Brito (POR) [15]
def.
Cristina Mitu (ROU)
1-6 7-5 6-2
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Cagla Buyukakcay (TUR)
def.
Lyudmyla Kichenok (UKR)
6-4 6-1
Court 15
10:00 AM
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Jan-Lennard Struff (GER)
def.
Thiemo de Bakker (NED) [13]
6-4 6-1
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Yi-Miao Zhou (CHN)
def.
Johanna Konta (GBR)
7-5 2-6 8-6
 Men's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Adrian Menendez-Maceiras (ESP)
def.
Matthias Bachinger (GER) [10]
7-6(3) 6-3
 Women's Qualifying Singles - 2nd Round Complete
Ying-Ying Duan (CHN) [14]
def.
Kathrin Woerle (GER)
6-7(5) 6-3 6-3

The AO schedule/format is provisional and subject to change if necessary without notice due to adverse weather conditions or other reasons. TA reserves the right to cancel, withdraw, postpone, relocate or reschedule players and or matches when necessary to protect the interests of players, patrons the AO and/or TA.

AOTV brought to you by Rolex
Latest News
Major Sponsor
Associate Sponsors
Technology