From match highlights to business insights. Data is a game changer. IBM.
MELBOURNE WEATHER
° C | ° F
AOTV CATCH-UP VIDEO or highlights, videos and more...
  • 1
    Wednesday 9 January
  • 2
    Thursday 10 January
  • 3
    Friday 11 January
  • 4
    Saturday 12 January
  • 1
    Monday 14 January
  • 2
    Tuesday 15 January
  • 3
    Wednesday 16 January
  • 4
    Thursday 17 January
  • 5
    Friday 18 January
  • 6
    Saturday 19 January
  • 7
    Sunday 20 January
  • 8
    Monday 21 January
  • 9
    Tuesday 22 January
  • 10
    Wednesday 23 January
  • 11
    Thursday 24 January
  • 12
    Friday 25 January
  • 13
    Saturday 26 January
  • 14
    Sunday 27 January

Qualifying Day 4: Saturday 12 January

Revised - Court Change 
Rod Laver Arena
12:00 PM
 Exhibition Complete
Team SpongeBob (AUS)
def.
Team Dora (AUS)
1-1
Margaret Court Arena
1:15 PM
 Exhibition Complete
Maria Sharapova (RUS)
def.
Daniela Hantuchova (SVK)
8-4
Show Court 3
12:30 PM
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Dudi Sela (ISR) [3]
def.
Michael Berrer (GER) [17]
4-6 6-2 6-4
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Maria Joao Koehler (POR) [13]
def.
Arina Rodionova (AUS)
6-2 4-6 6-1
Court 5
12:30 PM
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Ruben Bemelmans (BEL) [4]
def.
Marsel Ilhan (TUR)
7-6(8) 6-4
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Adrian Menendez-Maceiras (ESP)
def.
Denys Molchanov (UKR)
6-4 6-3
Court 6
12:30 PM
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Vera Dushevina (RUS)
def.
Tatjana Malek (GER) [4]
4-6 7-6(3) 6-3
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Jamie Baker (GBR)
def.
Donald Young (USA)
6-4 1-6 6-3
Court 7
12:30 PM
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Ricardas Berankis (LTU) [2]
def.
Paul Capdeville (CHI)
6-2 6-1
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Karin Knapp (ITA) [8]
def.
Alison Riske (USA)
6-4 2-6 6-1
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Alex Bogomolov Jr. (RUS) [12]
def.
Michael Yani (USA)
6-3 4-3 Ret.
Court 8
12:30 PM
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Maxime Authom (BEL) [31]
def.
Florent Serra (FRA) [8]
6-4 6-4
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Cedrik-Marcel Stebe (GER)
def.
Tim Smyczek (USA) [11]
6-4 6-2
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Yung-Jan Chan (TPE) [5]
def.
Ying-Ying Duan (CHN) [14]
6-3 6-1
Court 9
12:30 PM
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Akgul Amanmuradova (UZB)
def.
Estrella Cabeza Candela (ESP) [7]
6-3 6-4
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Daria Gavrilova (RUS)
def.
Yi-Miao Zhou (CHN)
4-6 6-4 7-5
Court 10
12:30 PM
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Amir Weintraub (ISR)
def.
Diego Sebastian Schwartzman (ARG)
6-4 6-3
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Michelle Larcher De Brito (POR) [15]
def.
Chanel Simmonds (RSA)
4-6 6-1 8-6
Court 11
12:30 PM
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Adrian Mannarino (FRA)
def.
Peter Polansky (CAN)
6-1 6-3
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Greta Arn (HUN) [3]
def.
Tereza Mrdeza (CRO)
6-4 5-7 6-4
Court 12
12:30 PM
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Daniel Brands (GER) [7]
def.
Javier Marti (ESP)
6-4 6-4
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Daniel Munoz-De La Nava (ESP)
def.
Jan Mertl (CZE)
7-5 6-0
Not Before:3:40 PM
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round
Complete
Julian Reister (GER)
def.
James Ward (GBR)
6-3 7-5
Court 13
12:30 PM
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Steve Johnson (USA)
def.
Ryan Sweeting (USA) [21]
6-3 6-4
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Rajeev Ram (USA) [15]
def.
Marco Chiudinelli (SUI) [25]
5-7 6-2 11-9
Court 14
12:30 PM
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Luksika Kumkhum (THA)
def.
Marta Sirotkina (RUS)
7-6(6) 3-6 6-2
 Men's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Arnau Brugues-Davi (ESP)
def.
Jan-Lennard Struff (GER)
6-1 6-3
Court 15
12:30 PM
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Vesna Dolonc (SRB) [6]
def.
Stephanie Dubois (CAN) [18]
6-1 6-0
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round Complete
Lesia Tsurenko (UKR) [1]
def.
Cagla Buyukakcay (TUR)
6-3 6-1
Not Before:4:00 PM
 Women's Qualifying Singles - 3rd Round
Complete
Valeria Savinykh (RUS)
def.
Valeria Solovieva (RUS)
6-1 6-2

The AO schedule/format is provisional and subject to change if necessary without notice due to adverse weather conditions or other reasons. TA reserves the right to cancel, withdraw, postpone, relocate or reschedule players and or matches when necessary to protect the interests of players, patrons the AO and/or TA.

AOTV brought to you by Rolex
Latest News
Major Sponsor
Associate Sponsors
Technology