From match highlights to business insights. Data is a game changer. IBM.
MELBOURNE WEATHER
° C | ° F
AOTV CATCH-UP VIDEO or highlights, videos and more...
  • 1
    Wednesday 9 January
  • 2
    Thursday 10 January
  • 3
    Friday 11 January
  • 4
    Saturday 12 January
  • 1
    Monday 14 January
  • 2
    Tuesday 15 January
  • 3
    Wednesday 16 January
  • 4
    Thursday 17 January
  • 5
    Friday 18 January
  • 6
    Saturday 19 January
  • 7
    Sunday 20 January
  • 8
    Monday 21 January
  • 9
    Tuesday 22 January
  • 10
    Wednesday 23 January
  • 11
    Thursday 24 January
  • 12
    Friday 25 January
  • 13
    Saturday 26 January
  • 14
    Sunday 27 January

Day 4: Thursday 17 January

Revised - Court Change 
Rod Laver Arena
11:00 AM
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Victoria Azarenka (BLR) [1]
def.
Eleni Daniilidou (GRE)
6-1 6-0
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Serena Williams (USA) [3]
def.
Garbine Muguruza (ESP)
6-2 6-0
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Bernard Tomic (AUS)
def.
Daniel Brands (GER)
6-7(4) 7-5 7-6(3) 7-6(8)
Rod Laver Arena
7:00 PM
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Roger Federer (SUI) [2]
def.
Nikolay Davydenko (RUS)
6-3 6-4 6-4
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Laura Robson (GBR)
def.
Petra Kvitova (CZE) [8]
2-6 6-3 11-9
Hisense Arena
11:00 AM
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Maria Kirilenko (RUS) [14]
def.
Shuai Peng (CHN)
7-5 6-2
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Andy Murray (GBR) [3]
def.
Joao Sousa (POR)
6-2 6-2 6-4
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Caroline Wozniacki (DEN) [10]
def.
Donna Vekic (CRO)
6-1 6-4
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Gael Monfils (FRA)
def.
Yen-Hsun Lu (TPE)
7-6(5) 4-6 0-6 6-1 8-6
Margaret Court Arena
11:00 AM
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [7]
def.
Go Soeda (JPN)
6-3 7-6(1) 6-3
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Svetlana Kuznetsova (RUS)
def.
Su-Wei Hsieh (TPE) [26]
6-2 6-1
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Julia Goerges (GER) /
  Samantha Stosur (AUS)
def.
Daniela Hantuchova (SVK) [16] /
  Anabel Medina Garrigues (ESP) [16]
6-3 6-1
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Marcos Baghdatis (CYP) /
  Grigor Dimitrov (BUL)
def.
Matthew Ebden (AUS) /
  Ryan Harrison (USA)
7-6(6) 6-2
Margaret Court Arena
7:00 PM
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Juan Martin Del Potro (ARG) [6]
def.
Benjamin Becker (GER)
6-2 6-4 6-2
Show Court 2
11:00 AM
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Elena Vesnina (RUS)
def.
Varvara Lepchenko (USA) [21]
6-4 6-2
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Yanina Wickmayer (BEL) [20]
def.
Jana Cepelova (SVK)
7-6(8) 7-5
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Marin Cilic (CRO) [12]
def.
Rajeev Ram (USA)
7-5 6-2 6-4
Not Before:3:30 PM
 Women's Doubles - 1st Round
Complete
Serena Williams (USA) [12] /
  Venus Williams (USA) [12]
def.
Camila Giorgi (ITA) /
  Stefanie Voegele (SUI)
6-3 6-1
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Richard Gasquet (FRA) [9]
def.
Alejandro Falla (COL)
6-3 6-2 6-2
Show Court 3
11:00 AM
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Ayumi Morita (JPN)
def.
Annika Beck (GER)
6-2 6-0
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Blaz Kavcic (SLO)
def.
James Duckworth (AUS)
3-6 6-3 6-4 6-7(3) 10-8
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Bojana Jovanovski (SRB)
def.
Lucie Safarova (CZE) [17]
7-5 7-5
Court 5
11:00 AM
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Victor Hanescu (ROU) /
  Martin Klizan (SVK)
def.
Andre Begemann (GER) /
  Martin Emmrich (GER)
6-3 6-4
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Cara Black (ZIM) /
  Anastasia Rodionova (AUS)
def.
Monique Adamczak (AUS) /
  Stephanie Bengson (AUS)
6-3 6-4
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Alexandra Panova (RUS) /
  Galina Voskoboeva (KAZ)
def.
Mona Barthel (GER) /
  Alize Cornet (FRA)
7-6(3) 4-6 7-5
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Liezel Huber (USA) [6] /
  Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) [6]
def.
Misaki Doi (JPN) /
  Ayumi Morita (JPN)
6-2 7-6(4)
Court 6
11:00 AM
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Ricardas Berankis (LTU)
def.
Florian Mayer (GER) [25]
6-2 6-3 6-1
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Jamie Hampton (USA)
def.
Luksika Kumkhum (THA)
6-1 6-2
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Kimiko Date-Krumm (JPN)
def.
Shahar Peer (ISR)
6-2 7-5
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Gilles Simon (FRA) [14]
def.
Jesse Levine (CAN)
2-6 6-3 7-6(4) 6-2
Court 7
11:00 AM
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Roberta Vinci (ITA) [16]
def.
Akgul Amanmuradova (UZB)
6-3 6-2
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Carla Suarez Navarro (ESP)
def.
Yulia Putintseva (KAZ)
1-6 7-6(5) 6-2
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Matthew Barton (AUS) /
  John Millman (AUS)
def.
Daniel Gimeno-Traver (ESP) /
  Marinko Matosevic (AUS)
3-6 6-4 7-5
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Ivan Dodig (CRO)
def.
Jarkko Nieminen (FIN)
6-3 6-7(4) 6-3 6-7(4) 6-1
Court 8
11:00 AM
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Philipp Kohlschreiber (GER) [17]
def.
Amir Weintraub (ISR)
6-2 7-6(4) 6-4
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Lesia Tsurenko (UKR)
def.
Daria Gavrilova (RUS)
7-5 6-3
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Jeremy Chardy (FRA)
def.
Marcel Granollers (ESP) [30]
6-3 3-6 6-1 6-2
 Women's Singles - 2nd Round Complete
Sloane Stephens (USA) [29]
def.
Kristina Mladenovic (FRA)
6-4 6-3
Court 10
11:00 AM
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Irina-Camelia Begu (ROU) [13] /
  Monica Niculescu (ROU) [13]
def.
Eva Birnerova (CZE) /
  Romina Oprandi (SUI)
6-2 6-4
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Dominika Cibulkova (SVK) /
  Ksenia Pervak (KAZ)
def.
Kai-Chen Chang (TPE) /
  Zi Yan (CHN)
6-0 6-3
Not Before:3:00 PM
 Women's Doubles - 1st Round
Complete
Varvara Lepchenko (USA) /
  Saisai Zheng (CHN)
def.
Sorana Cirstea (ROU) /
  Tamira Paszek (AUT)
4-6 7-6(5) 6-3
Court 11
11:00 AM
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Anna-Lena Groenefeld (GER) [9] /
  Kveta Peschke (CZE) [9]
def.
Marina Erakovic (NZL) /
  Heather Watson (GBR)
6-4 6-0
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Tomasz Bednarek (POL) /
  Jerzy Janowicz (POL)
def.
Jamie Delgado (GBR) /
  Ken Skupski (GBR)
6-0 6-7(2) 6-3
Not Before:3:00 PM
 Women's Doubles - 1st Round
Complete
Ekaterina Makarova (RUS) [4] /
  Elena Vesnina (RUS) [4]
def.
Akgul Amanmuradova (UZB) /
  Stephanie Foretz Gacon (FRA)
6-2 7-5
Not Before:6:00 PM
 Men's Doubles - 1st Round
Complete
Julien Benneteau (FRA) /
  Edouard Roger-Vasselin (FRA)
def.
Mikhail Elgin (RUS) /
  Denis Istomin (UZB)
6-0 6-4
Court 13
11:00 AM
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Nadia Petrova (RUS) [5] /
  Katarina Srebotnik (SLO) [5]
def.
Bojana Bobusic (AUS) /
  Jessica Moore (AUS)
6-4 6-2
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Milos Raonic (CAN) [13]
def.
Lukas Rosol (CZE)
7-6(2) 6-2 6-3
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Jonathan Marray (GBR) [16] /
  Andre Sa (BRA) [16]
def.
Lukas Lacko (SVK) /
  Igor Zelenay (SVK)
4-6 7-5 7-6(5)
 Men's Doubles - 1st Round Complete
John Peers (AUS) /
  John-Patrick Smith (AUS)
def.
Mariusz Fyrstenberg (POL) [8] /
  Marcin Matkowski (POL) [8]
6-4 6-7(2) 6-1
Court 15
11:00 AM
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Vera Dushevina (RUS) /
  Olga Govortsova (BLR)
def.
Nina Bratchikova (RUS) /
  Janette Husarova (SVK)
0-6 6-4 6-2
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Raquel Kops-Jones (USA) [8] /
  Abigail Spears (USA) [8]
def.
Kirsten Flipkens (BEL) /
  Magdalena Rybarikova (SVK)
6-1 6-2
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Xavier Malisse (BEL) /
  Dick Norman (BEL)
def.
Nicholas Monroe (USA) /
  Grega Zemlja (SLO)
6-7(6) 6-2 7-6(6)
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Thomaz Bellucci (BRA) /
  Benoit Paire (FRA)
def.
Carlos Berlocq (ARG) /
  James Cerretani (USA)
6-2 6-1
Court 19
11:00 AM
 Men's Singles - 2nd Round Complete
Andreas Seppi (ITA) [21]
def.
Denis Istomin (UZB)
7-6(4) 5-7 6-7(3) 7-6(3) 6-2
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Jelena Jankovic (SRB) /
  Mirjana Lucic-Baroni (CRO)
def.
Arina Rodionova (AUS) /
  Olivia Rogowska (AUS)
6-4 1-6 6-3
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Alexander Peya (AUT) [9] /
  Bruno Soares (BRA) [9]
def.
Jurgen Melzer (AUT) /
  Olivier Rochus (BEL)
6-3 6-2
Court 20
11:00 AM
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Juan Sebastian Cabal (COL) /
  Robert Farah (COL)
def.
Danai Udomchoke (THA) /
  Jimmy Wang (TPE)
3-6 6-3 7-6(9)
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Sergiy Stakhovsky (UKR) /
  Mikhail Youzhny (RUS)
def.
Sanchai Ratiwatana (THA) /
  Sonchat Ratiwatana (THA)
6-7(5) 6-4 6-2
 Men's Doubles - 1st Round Complete
David Marrero (ESP) [11] /
  Fernando Verdasco (ESP) [11]
def.
Roberto Bautista Agut (ESP) /
  Feliciano Lopez (ESP)
7-6(0) Ret.
Court 22
11:00 AM
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Max Mirnyi (BLR) [4] /
  Horia Tecau (ROU) [4]
def.
Treat Conrad Huey (PHI) /
  Dominic Inglot (GBR)
6-7(4) 7-6(8) 6-3
 Women's Doubles - 1st Round Complete
Nuria Llagostera Vives (ESP) [7] /
  Jie Zheng (CHN) [7]
def.
Hao-Ching Chan (TPE) /
  Yung-Jan Chan (TPE)
6-3 6-3
 Men's Doubles - 1st Round Complete
Kevin Anderson (RSA) /
  Jonathan Erlich (ISR)
def.
Leander Paes (IND) [2] /
  Radek Stepanek (CZE) [2]
6-3 7-5

The AO schedule/format is provisional and subject to change if necessary without notice due to adverse weather conditions or other reasons. TA reserves the right to cancel, withdraw, postpone, relocate or reschedule players and or matches when necessary to protect the interests of players, patrons the AO and/or TA.

AOTV brought to you by Rolex
Latest News
Major Sponsor
Associate Sponsors
Technology